Belka krzempek 1

Lekarz

wynajem

pobierz.

Prawo jazdy

starostwa

Egzaminy państwowe

Bielsko

Kategoria prawa jazdy A1 – (bez zmian) Uprawnia do prowadzenia jednośladów o pojemności do 125 cm3 i mocy nie przekraczającej 11 kW (15 KM). Aby zdobyć to uprawnienie, należy mieć ukończone 16 lat.

Kategoria prawa jazdy A2prawo jazdy tej kategorii uprawniało będzie motocyklistę do prowadzenia jednośladu 35 kW (47,5 KM). Rzecz jasna wprowadzenie tej kategorii ma zapobiec wsiadaniu młodzieży na mocne motocykle.

Do uzyskania tej kategorii prawa jazdy wymagane jest ukończenie 18 lat.

Kategoria prawa jazdy A – bez zmian pozostaje zakres pojemności (można prowadzić wszystkie motocykle), ale zmienie ulega  wiek potrzebny do uzyskania tej kategorii. Motocyklista może ubiegać się o dokument od 20 roku życia pod warunkiem, że od 2 lat jest posiadaczem kategorii A2. Jeśli ubiegający się nie posiada prawa jazdy kategorii A2, musi mieć ukończone 24 lata.

 

Ważne: Prawo jazdy AM, A1, A2 oraz A będą wydawane na okres 15 lat. Okres ten może zostać skrócony biorąc pod uwagę orzeczenie lekarskie. Po upływie tego czasu ważność traci jedynie dokument, nie zdobyte uprawnienia.

Ważne: Kierowca, który posiada prawo jazdy kat. B jest uprawniony do poruszania się pojazdami określonymi w kategorii AM. Innymi słowy, posiadając prawo jazdy na samochód, można się poruszać motorowerami.

 

Ubiór egzaminowanego motocyklisty

Otóż egzaminowany zobligowany będzie do zapewnienia sobie odpowiedniego stroju, który obejmuje:

  • spodnie z długimi nogawkami
  • kurtkę z długimi rękawami zapinaną na suwak, guziki lub zatrzaski
  • rękawice zakrywające całe dłonie
  • obuwie wiązane na płaskiej podeszwie

 

Zmiany w egzaminie teoretycznym i praktycznym

Zmiany części teoretycznej wyglądają dokładnie tak samo, jak w przypadku kategorii B. Będzie 20 pytań. Na przeczytanie każdego z nich egzaminowany ma 20 sekund, a na odpowiedź TAK/NIE 15 sekund. Są także pytanie A/B/C i na nie należy odpowiedzieć w czasie 50 sekund. Pytania są punktowane (max 74 punkty), a do wyniku pozytywnego trzeba mieć 68 punktów. Czas egzaminu – 25 min.

 

Totalne zmiany  w przypadku części praktycznej:

  1. Nie będzie znanej  do tej pory jazdy na słynnej „ósemce” (rozumianej jako slalom w określonym liniami na nawierzchni kształcie). Motocyklista nadal będzie wykonywał slalom między dwoma pachołkami w kształcie ósemki, ale będzie wykonywał go w prostokącie o wymiarach 7x14m, określonym białymi liniami
  2. Slalom między bramkami ustawionymi z pachołków. Bramka będzie miała szerokość 1,9 m, a będą one ustawione w odległości 3,5 m od siebie.
  3. Szybki slalom między pachołkami przy średniej prędkości 30 km/h
  4. Ruszanie na wzniesieniu – pozostaje bez zmian
  5. Ominięcie przeszkody przy prędkości 50 km/h (na palcu znajdować się będzie urządzenie do pomiaru prędkości).